Cepyo | Tarifeler ve Paketler

Cep Telefonu İthalatına Gözetim Uygulaması Getiriliyor!

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00
blankLoading...

08.05.2020
388
Cep Telefonu İthalatına Gözetim Uygulaması Getiriliyor!

Cep Telefonu İthalatına Gözetim Uygulaması Getiriliyor! Cep telefonu ithalatı için birim gümrük kıymeti adet başına 200 doların altında olanlara gözetim uygulaması getirilmiş bulunmaktadır. Ticaret Bakanlığı tarafından İthalatta Gözetim Uygulamasına İlişkin Tebliği Resmi gazetede yayımlanmış bulunmaktadır. Tebliğ’in Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından da yürürlüğe girmiş bulunmaktadır. Tebliğle “Alıcısı bulunan verici portatif (Cellular) telsiz telefon cihazları” olarak tanımı yapılmış olan eşyaların ithalatında ileriye yönelik olarak yürütülecek gözetim uygulamasına ilişkin usul ve esaslar belirlenmiş olmaktadır.

Gözetim Uygulaması Hangi Cihazlara Yapılacak?

Gözetim Uygulaması Hangi Cihazlara Yapılacak? Belirlenen duruma göre, söz konusu olan eşyanın ithalatında, birim gümrük kıymeti olaraktan adet başına 200 dolarlık gözetim uygulaması işlemi getirilmiş bulunmaktadır. Buna göre Gözetim Uygulaması sadece, söz konusu olan kıymetin, sadece altında olan eşyalar için uygulanacağı belirtilmiştir.

Gözetim uygulaması kapsamında, söz konusu olan ürün ancak Ticaret Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenecek gözetim belgesi ile birlikte ithal edilebilecektir. Gözetim belgesi gümrük beyannamesinin tescilinde ilgili gümrük idaresince aranacaktır. Buna göre Gözetim belgesi için gerekli başvuruları, Bakanlığın internet sitesi üzerinden e-İşlemler bölümündeki “İthalat İşlemleri” kısmında elektronik imza ile yapılabilecektir. Diğer yandan e-Devlet sistemi üzerinden de başvuru yapılabilecektir. Gözetim Belgelerinin geçerlilik süresi 6 Ay olmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.