Cepyo | Tarifeler ve Paketler

Cep Telefonu IMEI Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?


12.09.2020
488
Cep Telefonu IMEI Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Cep Telefonu IMEI Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır? Cep telefonlarına ait olan IMEI numarasını sorgulamak için cihazın üzerinden *#06# tuşlarına tıklayarak cihazınızın IMEI numarasını öğrenebilirsiniz. Cep telefonlarına ait olan IMEI numaralarını sorgulamak isteyen bireyler ayrıca turkiye.gov.tr adresinden imei-sorgulama linkine tıklamaları yeterli olmaktadır. Diğer yandan IMEI kelimesinin Türkçe anlamı Uluslar arası Mobil Cihaz Kod’u olmaktadır. IMEI kelimesinin İngilizce anlamı ise Mobile Equipment Identity kelimesinin baş harflerinden meydana gelmektedir. Her bir GSM cep telefonu için IMEI numarası cihazın daha üretim aşamasında iken belirlenmektedir. Üretilen her cihaza ayrı ayrı atanan IMEI kodu kimlik numarası gibi cihazlara özel olarak belirlenmektedir. Her bir IMEI kodundan bir adet belirlenir ve bu kodun bir benzeri ya da bir tane daha bulunmamaktadır. Her IMEI kodunda adet hane yer almaktadır. Günümüz koşullarında artık IMEI numarasını bir başka telefona kopyalanması mümkün hale gelmiş bulunuyor. Cep telefonu sahipleri cihazlarının IMEI kodunu öğrenmek için *#06# tuşlayarak öğrenebileceklerdir. Cep telefonlarında yer alan IMEI kodları ile birlikte cihaz ile nerelerin arandığını ve telefonun nerelerde kullanıldığını tespit etmek mümkün olmaktadır. Cep telefonunuzun çalınması ya da kaybolması gibi durumlar için IMEI numaralarını not alabilirsiniz. Belirtilen durumların herhangi bir tanesinin oluşması durumunda mevcut olan IMEI numarasından araştırma yapmanız mümkün olmaktadır.

Cep Telefonların IMEI Numaralarının Gizliliği Neden Önem Taşımaktadır?

Cep Telefonların IMEI Numaralarının Gizliliği Neden Önem Taşımaktadır? Cep telefonunuzun IMEI numarasının kötü niyetli kişilerin eline geçmesi durumunda kendinizi suçlu durumda dahi görebilirsiniz. Bunların arasında en çok yapılan işlemlerden birisi de yurt dışından kaçak olarak getirilen, kayıtlı olmadığı için çalışmayan cihazlara yapılan IMEI kopyalama işlemi gerçekleştirilmektedir. Cep telefonunuz arızalandığı zamanda resmi olmayan servislere verdiğiniz tamir işlemlerinizde tamirciler cihazınızın IMEI numarasının resmini çekerek bir başka cihaza kopyalama işlemi yapabilirler. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak adına cep telefonunuzun arızalanması durumunda cihazınızı genellikle resmi servislere götürmeniz gerekmektedir. Bazı durumlarda da ikinci el olarak aldığınız cihaz çalıntı dahi olabilir, aldığınız cihazın çalıntı olup olmadığını sorgulayarak öğrenebilirsiniz. Telefonu çalınan kişiler karakola ya da savcılığa suç duyurusunda bulunabilirler.

IMEI Kodu Kaç Haneden Oluşur ve Nasıl Bulunur?

IMEI Kodu Kaç Haneden Oluşur ve Nasıl Bulunur? Tüm IMEI kodları 14 haneden oluşmaktadır. IMEI kodunun başına 2 handeden oluşan SV kodu da eklenmektedir. Bu şekilde toplam olarak 16 haneden meydana gelir. Yeni çıkan telefon modelleri söz konusu olduğunda ise IMEI kodu hane sayısının değişebileceği belirtilmektedir. Net olarak öğrenmek için de standardın incelenmesi gereklidir. Cep telefonlarda markadan markaya IMEI sorgulaması yapıldığında farklı sonuç almak mümkün olabilmektedir. İnsanlara ait T.C. kimlik numarası gibi bireysel olan IMEI kodları, özellikle cihazların çalınması ve kaybolması gibi durumlarda işe yaramaktadır. IMEI numarası ile SIM numarası arasında herhangi bir bağ bulunmamaktadır. İkisi de birbirlerinden farklı amaca hizmet etmektedirler. Telefonun çalınması durumunda SIM kartının değiştirilmesi mümkün olurken, IMEI numarasının değiştirilmesi mümkün olmamaktadır.

IMEI kodu bulmak için eski cihazlarda farklı işlemler uygulanırken günümüz teknolojisine ait olan akıllı cihazlarda ise Android model telefonlarda ayarlar menüsüne giriş yapılarak, cihaz hakkına menüye girildiği zaman IMEI kodu bulunabilmektedir. IOS telefonlarda ise ayarlar kısmının ardından genel kısmına, ardından da hakkında menüsüne tıklandığı zaman IMEI kodu öğrenilebilmektedir. Genel anlamda cihazların pek çoğu için *#06# tuşlarına basmak yeterli olacaktır.

IMEI Kodu Hangi Amaçla Kullanılır?

IMEI Kodu Hangi Amaçla Kullanılır? IMEI kodu sayesinde çalınan telefon ya da IPad cihazların bulunması kolaylaşmaktadır. Bu nedenle elinizde bulunan cihazların IMEI kodunu not edilmesi oldukça önem taşımaktadır. Kayıp ve çalıntı durumunda cihaza ait olan IMEI numarasını polise verilmesi ile cihazın bulunması mümkün hale gelmektedir. Cihaz güvenliği için IMEI numarasını not almanız gerekmektedir.

Google Haritalar Uygulaması Korona Salgınını da Gösterecek!

Oppo A91 Model Akıllı Cihazın Özellikleri ve Fiyatı

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.