Cepyo | Tarifeler ve Paketler

Cam Üretimi Nasıl Yapılır?


14.07.2020
324
Cam Üretimi Nasıl Yapılır?

Cam Üretimi Nasıl Yapılır? Birçok alanda cam ürünler kullanımı en çok tercih edilenler arasında yer almaktadır. Sağlık açısından ve estetik olarak da kullanım açısından cam üretimi her geçen gün daha da artarak devam etmektedir. Yiyeceklerden içeceklere kadar pek çok alanda ve en başta gıda için tercih edilmesine karşın cam kullanım alanı oldukça geniş olmaktadır. Camlar kendi alanlarında da sınıflara ayrılmaktadırlar. Cam üretiminin nasıl olduğunu merak edenler için cam nasıl üretilir bilgisini sizler için hazırlamış bulunmaktayız.

Cam Nedir?

Cam Nedir? Cam ya da bazen sırça olarak adlandırılan bu malzeme, saydam, yarı saydam, renkli, sert ya da kırılgan olarak üretilen ve pek çok alanda kullanım imkanı sunan bir malzeme olmaktadır. Gerek işlevsel amaçlı kullanılan, gerekse süs eşyası olarak kullanılan cam, basit araçlardan daha da karmaşık yapıdaki teknolojilere kadar kullanım olanağı sağlamaktadır. Camın tarihsel olarak kullanılmaya başlanması antik çağlara kadar uzanmaktadır. Tam olarak camın ne zaman üretildiği kesin olarak bilinmemekle birlikte, eldeki en eski cam kalıntıları M.Ö. 2500 yılına kadar dayanmaktadır. Cam o günden başlayarak bu güne farklı formlara bürünmüş olsa da cam yapımı farklılık göstermiş olsa da ana malzeme aynı kalmış olmaktadır.

Cam Türleri Neler Olmaktadır?

Cam Türleri Neler Olmaktadır? Kullanıldıkları alanlar ve türlerine göre camlar ürünleri farklılıklar göstermektedir. Cam üretim aşamasında kullanım alanına göre farklı yöntemler kullanılmaktadır. Camlar ve kullanım alanlarına göre cam türleri aşağıda belirtilmektedir.

Normal Camlar; Kolay kırılabilen ve normalde tabaka olarak satılan, hassas yüzeylerde ya da yerlerde kullanılan camlar olmaktadırlar. İçeceklerin muhafaza edilmesi için hafif olmalarından dolayı tercih sebebi olmaktadırlar.

Temperli Camlar; Pek Kolay kırılamayan yapıda olan ve kırıldıklarında binlerce parçaya ayrılan cam türüdür. Özellikle araçların camlarında olası bir kaza ya da darbe anında camların yolculara zarar vermemesi için tercih edilirler. Temperli camları kesmek olanaklı değildir. İlk olarak kesilirler ve daha sonra rodajlama işlemine tabi tutulurlar. Yapımlarında rodaj öncesinde camlar yıkanır ve bu şekilde temper makinesine girerek şekil aldırılırlar.

Lamine Camlar; 2 adet normal camın PVP yöntemi ile bir araya getirilmesinden ve daha dayanıklı bir cam üretimi için kullanılırlar. Özellikle PVC sistemlerinde kullanırlar ve yalıtkan yapıları oldukça geniştir.

Cam Nasıl Yapılır?

Cam Nasıl Yapılır? Cam üretimi için öncelikle ana malzemesinin kum olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Kum doğada en çok bulunan maddeler arasında yer almaktadır. Ancak sadece kumdan yapılan camlar oldukça kırılgan olmaktadır. Bu kapsamdan kullanım alanları oldukça kısıtlı olmaktadır. Dayanıklı olması ve eritme sıcaklığının düşürülmesi ise genel olarak karışıma soda katılmaktadır. Su ve kimyasallar karşısında da dayanıklılığının arttırılması için malzemenin içerisine kalker, dolomit, feldspat gibi malzemeler katılmaktadır. Harman olarak bilinen bu işleme cam kırığı olarak bilinen diğer camlar da katılır ve artık dayanıklı bir cam yapılabilmektedir.

Cam, fırın içerisinde 1500 derecede eritilir ve bal renkli bir kıvama kavuşmaktadır. Akışkan olan bu sıvıya gereken şekillendirme yöntemi kullanılarak istenen cam ürünü elde edilir. Erimiş cam ilk olarak damla halinde kesilir ve otomatik makinelerde presleme yöntemleri ile şekillendirilmeye alınırlar. Ya da diğer yandan küçük atölyelerde cam üfleme ile cam istenen şekil verilmektedir. Atölyelerde genel olarak üfleme yöntemi ile şile, kavanoz ve bardak gibi ürünler yapılmaktadır.

Camdan şekil verilerek elde edilmiş olan bu ürünler daha sonra soğutma işlemine tabi olmaktadırlar. Cam ürünlerde soğutma işlemi oldukça önem taşımaktadır. Soğutma işleminde yapılan en ufak hata cam ürünlere zarar vermektedir. Yapılan soğutma işleminin ardından ürünler içerisinde kalite kontrol sağlanır ve hatalı olan ürünlerin ayrılma işlemleri gerçekleştirilir. Cam genel olarak durgun bir yapıya sahip olmakla birlikte sert bir yere vurulduğu andan itibaren kırılmaktadır.

Dünya’nın Sonu Nasıl Gelecek? 

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.