Cepyo | Tarifeler ve Paketler

Bilinmeyen Numara Sorgulama Nasıl Yapılır, Ücretsiz Nereden Öğrenilir?


16.06.2020
669
Bilinmeyen Numara Sorgulama Nasıl Yapılır, Ücretsiz Nereden Öğrenilir?

Rehberinizde bulunmayan bilinmeyen kişilere ait sorgulamaları yapabilmek için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Ülkemizde birçok uygulama kişisel verilerinizi tam olarak güvenli bir şekilde depolamadığı için yasaklanmış ve numaradan isim sorgulama işlemleri artık operatörler ve devlet tarafından denetlenen servislere bırakılmıştır.

Yalnızca numara bilgisiyle hat sahibinin kimliğine ücretsiz olarak ulaşmak da mümkündür. Whatapp uygulaması ile kullanıcı kimliği açık olan numaraları ücretsiz olarak numarayı rehberinize ekleyerek öğrenebilir, telefon hattını kullanan kişinin fotoğraf bilgisine ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde Facebook üyeliğinizle uygulama arama ekranından bilinmeyen numaraları sorgulayabilir, eğer aradığınız numara gizli değilse bu platform üzerinden ücretsiz olarak numara sorgulaması yapabilirsiniz.

Tüm Operatörlere Ait Bilinmeyen Numara Sorgulamaları Nasıl Yapılır?

Sizi arayan ve sahibini merak ettiğiniz bilinmeyen numara sorgulama ücretsiz olarak artık gerçekleşmese de düşük ücretler ödeyerek numaradan isim sorgulaması yapabilirsiniz. Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone operatörlerine ait bilinmeyen numara sorgulama işlemleri şu şekilde yapılmaktadır:

  • Türk Telekom bilinmeyen numara sorgulamasına 11855 numarasını arayarak ve SMS göndererek ulaşabilirsiniz. 10 haneli Türk Telekom numarasını SMS ile öğrenme ve 11855’i arama ücreti SMS başına 1,25 TL’dir. Ayrıca Türk Telekom operatörlerinden *100#’yi arayarak İşlemler seçeneğinin tıklanması sonrasında açılacak Bilinmeyen Numara Servisi hizmeti ile yine 1,25 TL’ye numaradan isim sorgulaması yapabilirsiniz. Türk Telekom’da aradığınız numaranın bilgilerine ulaşım sağlayamazsanız herhangi bir ücret talep edilmemektedir.
  • Bilinmeyen numara sorgulama Turkcell hizmeti olan 2200 SMS hattı üzerinden 10 haneli Turkcell numarasının girilmesi sonrasında ulaşılabilmektedir. 2200’a göndereceğiniz mesaj üzerinden yapacağınız numaradan isim sorgulama ücreti 4,50 TL’dir. Yine Turkcell hatlarına ait bilinmeyen numara sorgulamalarını 11832’yi arayarak dakikası 1,80 TL ücretle tüm operatörler üzerinden öğrenilebilmektedir.
  • Vodafone hatlarına ait numaradan isim sorgulama işlemi gerçekleştirmek için 11842’yi dakikası 1,25 TL’den arayarak merak ettiğiniz numaranın kime ait olduğunu kolayca öğrenebilirsiniz. SMS yoluyla Vodafone hattının kime ait olduğunu öğrenmek için telefonunuzun SMS bölümüne KIM yazıp bir boşluk bırakarak sorgulama yapmak istediğiniz 10 haneli telefon numarasını 7048’e gönderebilir, SMS başına 1,65 TL ödeyerek bilinmeyen numaraya ait isim bilgisine hızlı bir şekilde sahip olabilirsiniz.

Bilinmeyen Numara Sorgulamaları Ücretsiz Olarak Yapılabilir Mi?

2019 yılıyla birlikte bilinmeyen numara öğrenme ücretsiz şekilde değil düşük ücretler ödenerek öğrenilebilmektedir. Bunun en bilinen sebebi telefonunuzda ücretsiz olarak kullandığınız bilinmeyen numara sorgulama uygulamalarının rehberinizi kopyalaması ve kişisel verilerinizi korumakta özensiz davranmasıdır. Bilinmeyen numara sorgulaması yapan programlar ve uygulamalar kişisel verilerin istenmeyen kişilerin eline geçmesini önlemek adına devlet tarafından engellenmiştir. Ülkemizde bu sebeple ücretsiz olarak faaliyet gösteren arayanı bulma uygulamaları engellenmiştir.

11880 Numara Sorgulama Servisini Aramak Ücretli Midir?

En bilinen bilinmeyen numara servisi olan 11880 numara sorgulama servisi hangi operatör olursa olsun sizi arayan numaranın kime ait olduğunun belirlenmesinde başarılı sonuçlara ulaşmanıza yardımcı olmaktadır. Özellikle numara taşıma sisteminin yaygınlaşmasıyla numaraların hangi operatöre ait olduğu konusunda tereddüt yaşanmaktadır. Bu gibi durumlarda 11880’i arayarak gerek sizi arayan mobil hattın sahibine gerekse de sizi arayan ev numarasına düşük ücretlerle ulaşabilirsiniz.

18880 numara sorgulama servisi yalnızca sizi arayan bilinmeyen numaralara değil isim ve soy isim bilgilerini paylaşarak aradığınız kişilere ait telefon numarası bilgilerine de sahip olmanıza aracılık etmektedir. Tüm operatörlerden vergiler dahil dakikası 3 TL 48 kuruşa tüm operatörlerden ulaşabileceğiniz 18880’e 7 gün 24 saat ulaşılabilmektedir.

Gizli Numaraların Sizi Aramasını Nasıl Engelleyebilirsiniz?

Bilmediğiniz numaralardan gelen aramalar numaradan isim sorgulama uygulama yöntemleriyle bulunabilirken gizli numaralardan tarafınıza yapılan aramaların sahipleri ancak cumhuriyet savcılıklarına yapacağınız suç duyurusu neticesinde ortaya çıkarılabilmektedir. Bu şekilde adli işlemlere zaman harcamak istemeyen mobil hat sahipleri rahatsızlık veren gizli numara aramalarını engelleyerek özel numaraların kendilerini rahatsız etmesini engelleyebilirler. Vodafone, Turkcell ve Türk Telekom mobil hatlarına ait gizli numara kapatma servisleri şu şekilde kullanılmaktadır:

  • Vodafone gizli numaraya kapa uygulamasını kullanarak GIZLI AC yazıp 7046’ya SMS gönderebilir veya arama yapabilirsiniz. Aynı şekilde numaranızı gizli numara aramalarını kabul etmek için GIZLI KAPAT yazıp 7046’ya SMS atabilir veya arama yapabilirsiniz.
  • Turkcell gizli numara engelleme servisi ile ücretsiz olarak *253# şeklinde arama yaparak eğer hattınız gizli numaraya kapalı ise açabilir eğer hattınız gizli numara aramalarına açık ise bu işlemi gerçekleştirerek gizli numaradan tarafınıza yapılacak aramaları engelleyebilirsiniz.

Türk Telekom operatörü kullanıcıları ise yine Turkcell hat sahipleri gibi *253# şeklinde arama gerçekleştirerek gizli numaralardan aramaları ücretsiz olarak kapatabilir eğer tarafınıza yapılacak gizli numara aramalarını açmak istiyorsanız tekrar aynı arama işlemini gerçekleştirerek gizli numaraların size ulaşmasına izin verebilirsiniz.

Turkcell Bilinmeyen Numara Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

Türk Telekom Bilinmeyen Numara Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

Arayan Kim Numara Sorgulama Nasıl Yapılır?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.