Cepyo | Tarifeler ve Paketler

Bilgisayarımın Kendi Kendine Kapanma Sorunu Nasıl Çözülür?


09.02.2021
54
Bilgisayarımın Kendi Kendine Kapanma Sorunu Nasıl Çözülür?

Bilgisayarımın Kendi Kendine Kapanma Sorunu Nasıl Çözülür? Bazı durumlarda bilgisayarların en sık verdiği hatalardan bir tanesi olarak, kendi kendine kapanması karşımıza oldukça sık çıkan sorunlardan bir tanesidir. Bilgisayarların vermiş olduğu bu tür arızaların en büyük nedeni genel olarak donanım arızası, elektriksel problemler ya da en çok karşılaşılan problem olan elektriksek kaynaklı olabilmektedir. Belirtilen arızanın ortaya çıkmasına en büyük nedenlerden bir tanesi de bilgisayarın ısınması olarak gösterilebilmektedir. Bilgisayarda meydana gelen bu arızaların en çok görüldüğü anlar ise bilgisayar üzerinde yapılan çalışma esnasında en sık karşılaşılan olmaktadır. Öyle ki bir anda bilgisayar üzerindeki tüm çalışmalar sıfırlanarak kaybolabilmektedir. Belirtilen şekilde herhangi bir sorun yaşamanız durumunda yazı içerisinde anlatılanlardan yola çıkarak bu tarz bir sıkıntı ile direkt olarak karşılaşılmasını engelleyebilirsiniz. Böylece iş ya da eğlence esnasında bilgisayarınızın bu tarz hatalar vermesini engellemiş olursunuz. Bilgisayarınızla ilgili olarak, Bilgisayarım Kendi Kendine Kapanıyor, arızasına ilişkin çözüm yollarını sizler için aşağıda derlemiş bulunmaktayız.

Donanım Kaynaklı Sorunlar

Donanım Kaynaklı Sorunlar, Bilgisayar üzerinde donanım olarak, bilgisayarın ana kartı, işlemci, RAM, video kartı ve diğer parçalardan oluşan fiziksel parçalardan oluşmaktadır. Belirtilen her bir öğenin bilgisayarın kendi kendine kapanmasının neden ve ne şekilde olabileceğine dair bilgilere ulaşım sağlayabilirsiniz.

Zoom Şifresini Unuttum Ne Yapmam Gerekiyor? Hakkında bilgi alabilirsiniz.

İşlemci

İşlemci, İşlemci bilgisayar üzerinde saniye içerisinde milyonlarca bilgiyi hesaplamaktan sorumlu, makinenin beyni olan ve oldukça hızlı bir şekilde ısınan bir parça olmaktadır. Bu sebeple bilgisayarın çalışma esnasında soğutulması için dahili fanları bulunur ve bu görev için gerektiği kadar iyi bir şekilde çalışmamaları durumunda da sorun olarak karşımıza çıkabilmektedirler. Bilgisayar işlemcisi için soğutma sistemi çalışmaz ise işlemci oldukça kısa zaman zarfında 100 derecelere varan ısılara ulaşmasına neden olarak cihazın bir anda kapanmasına neden olabilmektedir. Bilgisayarın aniden kapanması ile ilgili olarak sorunun buradan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenebilmek için bilgisayar kasasının açılması ve soğutma sisteminin bir parçası olan işlemci soğutucusunun temizlik durumunu kontrol edebilirsiniz. Soğutma sistemi üzerinde zamanla oldukça fazla toz ve kir birikmeleri olabilmektedir. Kasayı açtığınız anda karşılaştığınız manzara nedeniyle, karşınıza çıkan toz ve kir sıcak havanın makinenizden dışarı çıkmasına engel olarak aşırı ısınmasına neden olabilmektedir. Bu sebepten ötürü işlemci soğuyamaz ve bilgisayarın kapanmasına neden olmaktadır. Bilgisayar işlemcisinin ısınmasına neden olacak bir diğer faktör ise termal macun kuruması olabilmektedir. Termal macun, ısının soğutucunun alüminyum ya da bakır yapılarına taşınmasına yardımcı olmaktadır. Fakat termal macunun kuruması durumunda ise soğuk havayı gerekli yerlere gerektiği gibi iletme işlemini sağlayamayacaktır. Sorunu çözmek adına soğutucuyu temizlemeli, işlemci fanını söktükten sonra da tüm tozu ve kiri temizleyerek termal macunu yenilemeniz gerekmektedir.

RAM

RAM, Bilgisayarların çalışmasında en büyük rol oynayan bir diğer önemli etken RAM belleği olmaktadır. Bilgisayar üzerinde RAM’ler olmadan, sistemi başlatmak gibi temel işlevler imkansız olmaktadır. Fakat kir, oksidasyon ve nem gibi sorunlar yine burada da istenmeyen durumlar ile karşı karşıya kalmamıza neden olabilmektedir. Bilgisayarın ana kartı belirli aralıklar çerçevesinde temizlenmez ise yuvalar ve kontaklarda oksitlenmelere neden olabilmektedir. Bu şekilde bir bilgisayarda elektrik akımı sağlıklı bir şekilde iletilemez ve anakart üzerinde yer alan bileşenler gerektiği gibi çalışmaz. Bilgisayarı açtığınız anda arka arkaya birkaç kez bip sesi duyuyor iseniz eğer bu durum RAM belleğinizden kaynaklı bir sorun olduğunun göstergesi olabilmektedir. Bu durumu çözüme kavuşturmak için bilgisayarınızın kasasını açın ve bellek modüllerini çıkartın. RAM üzerinde yer alan alt bölümleri siliği ile temizleyebilirsiniz. Yaptığınız temizleme işlemi sorunu gidermez ise tüm bellek yataklarını da temizlemeniz gerekebilir. Yapılan temizlik işleminin ardından RAM belleği dahil her şeyin normal şekilde çalışması gerekmektedir.

Ekran Kartı

Ekran Kartı, Bilgisayarın kendi kendine kapanmasına neden olan bir diğer öğe de ekran kartı olabilmektedir. Bilgisayarın kapandığı sırada oyun oynuyor iseniz en büyük neden ekran kartı olmaktadır. Bilgisayarın aniden kapanmasına aşırı ısınma neden olabilmektedir. Bilgisayarın bu şekilde kapanmasına neden yüksek bir olasılık ile aşırı ısınma neden olabilmektedir. Sorunu çözme için yine işlemcide yaptığımız gibi ekran kartını çıkarın ve soğutucunun temiz olduğundan emin olun. Burada gereken temizliği sağlamanız soruna çözüm olabilecektir. Bilgisayarınızın kapanmasına neden olabilecek bir başka durum ise bazı ekran kartı modellerinin, sistem üzerine aşırı yüklenerek aniden kapanmasına neden ekstra bir güç yükü olabilmektedir. Bu durumu çözüme kavuşturmak için de güç kaynağından direkt olarak ekran kartına bir kablo bağlanması gerekmektedir.

Sabit Disk

Sabit Disk, Sabit sürücü ya da HDD makinenin mekanik bir bileşeni olmaktadır. Bu bileşen zamanla ve sürekli kullanıma bağlı olarak, ani kapanma gibi sorunlar ile karşı karşıya kalınmaktadır. HDD’ler okunamayan ya da üzerine yeni veri yazılamayan küçük parçaları olan bozuk olan blokları biriktirmektedir. Kötü blokların sayısı arttığında ise bilgisayar ani olarak kapanabilmektedir. Bu durumu çözüme kavuşturabilmek için hata kontrolü yapmanız gerekmektedir.

Güç Kaynağı

Güç Kaynağı, Güç kaynağı bilgisayarın düzgün çalışmasındaki en etkili role sahip olan bir etkendir. Tüm bileşenlerin iyi çalışması için gerekli olan tüm enerjiyi sağlayan en önemli unsurdur. Güç Kaynağının görevi bilgisayarınızın bileşeni için ideal olan voltajı sağlamak ve soket üzerinden gelen alternatif akımı doğru akıma dönüştürmek olmaktadır. Bu sebep ile kaliteli ve hatasız olması son derece önem taşımaktadır. Bilgisayarınızı sürekli olarak dengesiz ve hatalarla karşı savaşırken bulmanızın en temel sebeplerinden bir tanesi güç kaynağı olmaktadır. Bu nedenle en kısa sürede bu sorunu çözüme kavuşturmanız gerekmektedir.

Güvenli Mod Kullanımı

Güvenli Mod Kullanımı, Genel olarak bilgisayarınızın ani olarak kapanması sorunu yaşıyor iseniz,  Bu soruna çözüm bulmak için bilgisayarınızı Güvenli Mod’a getirerek araştırma yapmaya başlayabilirsiniz. Girmiş olduğunuz güvenli mod, bilgisayarınızın herhangi bir sürücünün yüklenmesini engellemektedir. Böylece Windows gereksiz olan hiçbir işlem olmadan çalışmaya başlayacaktır. Güvenli Mod’a giriş yaptıktan sonra Bilgisayar üzerinde sağ tıklayın ve ardından Özelliklere gidin. Daha sonra pencerenin sol tarafında bulunan Gelişmiş Sistem Ayarları’na tıklayınız. Gelişmiş sekmesine erişerek, Başlangıç ve Kurtarma bölümünde yer alan Ayarlar seçeneğine tıklayın ve sonra otomatik olarak yeniden başlat simgesine tıklayın.

Bilgisayardan İnstagrama Fotoğraf ve Video Yükleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Cep Telefonu Açıkken Kapalı Gösterme Nasıl Yapılır?

Telefonunuzun Duvar Kağıdını Siyah Yapın Farkı Görün!

İnstagram Akış Yenilenemedi Hatası ve Çözüm Yolları!

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.