Cepyo | Tarifeler ve Paketler

Arayan Kim Numara Sorgulama Nasıl Yapılır?


16.06.2020
598
Arayan Kim Numara Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sizi arayan numaranın kime ait olduğunu öğrenmek için farklı operatör ve uygulamalar hizmet vermektedir. Rehberinizde kayıtlı olmayan ve sizi aramış kişilerin kim olduklarını bulabilmek mümkündür. Operatörler ve çeşitli uygulamalar vasıtasıyla yapacağınız arayan kim uygulamaları sayesinde sizi arayan numaranın hangi şebekeye ait olduğunun ve hat sahibi bilgilerinin bilinmesi ödeyeceğiniz cüzi ücretler ile sağlanmakta ve merak duyduğunuz numaraların kime ait olduğu kısa sürede ortaya çıkmaktadır.

Genellikle mobil hat kullanıcılarını tespit etmeye yönelik arayan kim numara uygulamalarında hat sahibinin bulunabilmesi için birtakım şartların gerçekleşmesi gerekmektedir. Yeni hat alırken operatörlere numaram gözükmesin talimatı veren kişilerin numaraları ancak savcılıklara yapacağınız şikayetler sonucunda ortaya çıkmaktadır. Kendinize ait hattınızın arayan kim uygulamalarında gözükmesini istemiyorsanız operatörünüze bu yönde talimat verebilir veya hattınızı sorgulama servislerine operatörünüze ait çağrı merkezi üzerinden kapatabilirsiniz.

Arayanın Kim Olduğunu Öğrenebileceğiniz Uygulamalar Güvenli Midir?

Numara sorgulama programı akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle birlikte çeşitlenmiş ve sizi arayanların kim olduğu konusunda daha telefonu açmadan bilgi sahibi olmanıza imkan tanımıştır. Fakat bu uygulamaları indirdikten sonra rehberinize sınırsız olarak erişim sağlama ve kişisel bilgilerinizi talep etmesi gibi özellikleri sebebiyle arayan kim uygulamaları tehlikeli hale gelmiş ve geçtiğimiz günlerde yasaklanmıştır.

Arayan kim uygulamalarını kullanmak yerine operatörlere ait numara sorgulama sistemleri daha güvenilirdir. Zararlı uygulamaları telefonunuza yüklemeniz halinde kişisel verileriniz tehlike altına alınmakta ve kimlik bilgileriniz başta olmak üzere birçok özel bilgileriniz üçüncü kişilerin ve zararlı kimselerin eline geçebilmektedir. Numaradan isim sorgulama uygulama şeklinde artık ülkemizde kullanılamamakta ancak operatörler üzerinden numara sorgulaması yapılmaktadır.

Türk Telekom Bilinmeyen Numaraların Kime Ait Olduğu Nasıl Sorgulanır?

Türk Telekom numara sorgulama işlemleri 3 farklı şekilde yapılmaktadır:

  • 11855’i arayarak yapacağınız Türk Telekom numarasına ait sorgu ile aradığınız numaranın kime ait olduğunu bulabilir dilerseniz isim ve soy isim bilgileri vererek ulaşmak istediğiniz kişilere ait numara sorgulaması yapabilirsiniz. 11855’i aramanın dakikası tüm operatörler için 1 TL 25 kuruş olarak belirlenmiştir.
  • 11855’e SMS göndererek eğer sorgulama yapmak istediğiniz kişinin yalnız adı ve soyadı bilgilerini biliyorsanız ad ve soyad arasında birer boşluk bırakarak SMS yollayabilir veya arama ekranına *100# numarasını tuşlayarak çıkacak menüde İşlemler ve ardından Bilinmeyen Numaralar servisine ulaşabilir, aradığınız numarayı buraya girerek 1 TL 25 kuruş ücret karşılığında sizi arayanın kim olduğunu bulabilirsiniz. Sorgulama sonucunda herhangi bir bilgiye ulaşamazsanız Türk Telekom yaptığınız işlemlerden ücret talep etmemektedir.
  • Son olarak www.TurkTelekom.com.tr internet adresi üzerinde bulunan İşlemler menüsü seçeneğinin içinde bulunan Bilinmeyen Numaralar Servisi uygulamasına ulaşarak ücretsiz olarak numara sorgulama işlemlerinizi hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Vodafone Arayan Kim Numara Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Numara sorgulama Vodafone üzerinden iki şekilde yapılmaktadır;

  1. 11842 numaralı Vodafone hattını arayarak Vodafone numarasının hat sahibinin kim olduğunu öğrenebilirsiniz. 11842’yi aramak faturalı Vodafone numaraları için dakikası 2,80 kuruş olmakla birlikte faturasız Vodafone hat sahipleri için bu tutar dakikada 2 TL 80 kuruş olarak ücretlendirilmektedir.
  2. Bir Vodafone hattının kime ait olduğunu SMS yoluyla öğrenmek için KIM yazıp bir boşluk bırakarak sorgulama yapmak istediğiniz 10 haneli Vodafone numarasını 7048’e göndererek SMS ücreti olarak sorgu başına 2 TL 80 kuruş ödeyerek sahip olabilirsiniz.

Turkcell Arayan Kim Numara Sorgusu Nasıl Yapılır?

Merak ettiğiniz numaranın veya sizi arayanların kimler olduğunu öğrenmek için Turkcell bilinmeyen numaralar servisini kullanabilirsiniz. Buradan yapacağınız aramaların doğru sonuçlar vermesi için aradığınız numaranın Turkcell Rehber’de kayıtlı olması gerekmektedir. Kendi hattınızın Rehber’e kayıtlı olup olmadığını Rehber yazıp 2222’ye mesaj atarak öğrenebilirsiniz.

Arayan kim numara sorgulama Turkcell servisinden yararlanarak hat sahibinin kim olduğunu bulmak için 2222’ye sahibini öğrenmek istediğiniz Turkcell numarasını 10 hane yazarak gönderebilir ve dakikalar içinde 4,50 TL’ye sorgulama yaptığınız numaranın kime ait olduğunu öğrenebilirsiniz. Yine Turkcell hatlı telefonlarınızdan dakikası 1,80 TL’ye 11832 numaralı bilinmeyen numara servisini arayarak öğrenmek istediğiniz numaranın sahibini kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Vodafone Bilinmeyen Numara Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.