Cepyo | Tarifeler ve Paketler

Akıllı Telefonlar Koronavirüsünü Takip Edebilir!


02.04.2020
467
Akıllı Telefonlar Koronavirüsünü Takip Edebilir!

Akıllı Telefonlar Koronavirüsünü Takip Edebilir! Bilim İnsanları tarafından yapılan son dakika haberine göre korona virüsü akıllı telefonlar aracılığı ile takip edilebileceği belirtmektedirler. Bilim İnsanları gerçekleştirdiklere çalışmalar doğrultusunda, İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi’nin yeni temas takibi uygulamasının toplum sağlığını koruyacak şekilde geliştirilebileceği ve toplum sağlığı için kullanılabileceği belirtilmiş bulunmaktadır. Fakat yapılan teklif mahremiyet tartışmalarına da sebebiyet vermiş olmaktadır.

Dünya üzerinde ilk olarak Çin’de görünen ve an itibarı ile neredeyse dünya geneline yayılmış olan korona virüsü salgını için çalışmalar son hızla devam etmektedir. Korona virüsüne karşı her geçen gün yeni bir tedbir ve yeni bir teklif ile karşı karşıya kalınılmaktadır. Dünya genelinde bakıldığında bu gün itibarı ile 1 milyon insana bulaşmış olan korona virüsü salgınını nedeni ile ölen sayısı da neredeyse 50 bin insanı bulmuş olmaktadır. Korona virüsü salgınını önlemek ve yayılmasını engellemek adına İngiltere’den bir teklif gelmiş bulunmaktadır.

Koronavirüsüne Karşı Akıllı Telefonlar!

Koronavirüsüne Karşı Akıllı Telefonlar! Korona virüsüne karşı İngiliz gazetelerinden birisinde yer alan haber doğrultusunda bilim insanları Ulusal Sağlık Sisteminin yeni temas takip uygulamasını toplumu koruyacak şeklide kullanılabileceğini belirten bir görüşte bulunarak ortaya atmış olmaktadırlar. Geliştirilecek olan uygulama, korona virüsüne yakalanmış olanlar ve bu kişiler ile temasta bulunan kişiler hakkında bilgi toplayarak bilgi havuzu oluşturacak.

Geliştirilecek olan sistem bu şekilde insanlara uyarıda bulunarak virüsün bulaşma hızını yavaşlatabileceği öngörülmektedir. Virüsü taşıyan bir insanın başka bir insan ile temas etmeden önce yakınınızda bulunması halinde telefonunuza gönderilen uygulama ile o bölgeden uzaklaşmanız gerektiği yönünde sizi uyarabileceği belirtilmektedir. Söz konusu olan uygulamanın hayata geçmesini savunan bilim insanları göre korona virüsü testi pozitif çıkan bir kişinin ismi belirtilmeden uygulama üzerinden de bildirilebileceği yönünde kullanılabileceğini savunmaktadırlar.

Proje Oxford Üniversitesi’nin Büyük Veri Enstitü’sü ve Nuffield Nüfus Sağlığı Bölümü tarafından kaleme alınan makalesinde, söz konusu olan projenin virüsün yayılma hızının yavaşlatılması ve ayrı tutulmakta olan insanlar için tekrar sosyal hayata dönmenin yolu olarak gösterildi.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.