Cepyo | Tarifeler ve Paketler

ABD’den Huawei’ye Yeni Darbe Ekonomik Kara Listeye Aldı!


18.08.2020
364
ABD’den Huawei’ye Yeni Darbe Ekonomik Kara Listeye Aldı!

ABD’den Huawei’ye Yeni Darbe Ekonomik Kara Listeye Aldı! ABD yönetimi tarafından, Çin’li teknoloji şirketine Huawei’nin Amerikan teknolojisine yönelik erişimini engellemeyi amaçlayan kısıtlamalarını arttırmış bulunuyor. ABD Huawei şirketinin 38 iştirakini ekonomik kara listeye almış durumda. ABD Ticaret Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen açıklamada, Huawei’nin ABD teknolojisiyle yazılımın kullanıldığı yarı iletken çip alımlarını engellemeyi amaçlayan ve Mayıs ayında uygulamaya konan kısıtlamaların genişletildiği bildirildi. Huawei’nin 21 ülkede yer alan 38 iştirakinin ekonomik kara listeye alındığını belirten açıklama içerisinde, şirket ve iştirakleri için ihracat kontrolüne tabi tutulan öğeleri içeren işlemelere yönelik lisans alma şartı getirildiği kaydedildi.

Yapılan açıklamada söz konusu olan kısıtlamaların, Huawei’nin Amerikan teknolojisi kullanarak geliştirilen elektronik parçaları elde etmek için ABD ihracat kontrollerini aşma girişimlerini engellediği aktarılmış bulunuyor. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada söz konusu olan düzenleme ile Huawei’nin ABD yazılım ve teknolojisi ile geliştirilen çiplerin temininin daha da kısıtlandığını belirtti.

Müttefiklerimizi Bize Katılmaya Çağırıyoruz

Müttefiklerimizi Bize Katılmaya Çağırıyoruz, Yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, Huawei ve iştirakleri, ABD teknolojisine erişimini kısıtladığımız için Amerikan teknolojisinden yararlanmak için ülkenin ulusal güvenliğine ve dış politika çıkarlarına zarar verecek şekilde çalışmalarda bulundu şeklinde açıklama gelmiş bulunuyor. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, konu ile ilgili yaptığı açıklamasında, Huawei’yi Çin Komünist Partisi’nin bir kolu olarak gördüklerini ve bu durumu dikkate alarak hareket ettiklerini belirtti.

Pompeo, ABD ülkenin ulusal güvenliğini ve uluslar arası istikrarını tehdit eden faaliyetleri nedeni ile Huawei için ihracatını sınırlamaya devam edecektir. Müttefiklerimizi ve ortaklarımızı bize katılmaya davet ediyoruz, açıklamasında bulundu. ABD Ticaret Bakanlığı, Çin teknoloji şirketi olan Huawei’yi 2019 Mayıs ayında kara listeye almış bulunmaktaydı. Son eklenen şirketler ile birlikte kara listeye alınan Huawei iştirak şirketlerinin toplam sayısı 152 adede yükselmiş bulunuyor.

 Apple ve Google Birlikte Karar Aldı, Fortnite Tüm Telefonlardan Silindi!

Google Açıkladı, Android Telefonlar Depremi Ölçebilecek!

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.